State Qualifiers for Tennis Singles and Doubles for 2017

2017 Regional IGHSAU Tennis Tournament Results State Qualifiers both Champion and Runner-up Singles & Doubles

Thursday, May 18

IMPORTANT: The coaches of singles and doubles champions will e-mail the qualifications of their Champion to the State Office for seeding purposes by Tuesday morning (May 23rd) no later than 6:00 a.m. Please use the e-mail address (craig@ighsau.org). If no information is received by 6:00 a.m. the coach of that champion will not be allowed to vote for seeding. E-mail’s can be sent any time after the regional individual play of Thursday the 18th.

Coaches of the 2A Champions in Singles will call in to a number provided after your win on the previous Thursday at 7:00 a.m. (May 23rd) for a conference call so you will hear all eight coaches give info on their player 2A Doubles champions will call in at 7:30 a.m. for their conference call, 1A Singles Champion Coaches will call in at 8:00 a.m. and the 1A Doubles Coaches will call in at 8:30 a.m. for their conference call. Please follow the times stated  above for your call. After the call you will then vote for the seeds via e-mail to the state office.

MAKE SURE YOUR REGIONAL CHAMPION COACHES KNOW THIS CHANGE THIS YEAR AND IS GIVEN THIS SHEET ON THURSDAY MAY 18TH.

Class 1A

Region 1 at Spencer

Singles

Jacquilline Ingram (Denison) over Elizabeth Ihrke (LeMars Community) 6/1, 6/2

Doubles

Alison Bueitel & Ashley Thorn (Spirit Lake/Okoboji) over Kendall Evans & Josie Condon (Estherville-Lincoln Central) 6/4, 6/3

Region 2 at Red Oak

Singles

Sarah Wood (Shenandoah) over Ellie Osterloh (Glenwood) 6/4, 5/7, 6/2

Doubles

Marilyn Cepeda & Nichole Gilbert (Shenandoah) over Brooklyn Taylor & Erin Stanley (Glenwood) 4/6, 6/3, 6/4

Region 3 at Norwalk

Singles

Bry Ronca (Ballard) over Kate Reitz (Ballard) 6/0, 6/0

Doubles

Sydnee Redman & Sydney Sickels (Clarke) over  Megan Linskins & Deseree Stubbe (Clarke) 6/4, 7/5

Region 4 at Waterloo Columbus

Singles

Olivia Fain (Columbus) over Sarah Abu-nameh (Xavier) 6/0, 6/1

Doubles

Lauren McManus & Taylor Hogan (Columbus) over Brianne Eighme & Karlee Sinnott (Columbus) 6/0, 6/1

Region 5 at Waverly-Shell Rock

Singles

Kally Peterson (Decorah) over Gretchen Jones (Clear Lake) 6/1, 6/2

Doubles

Chelsea Poesch & Madi Overmann (Waverly-Shell Rock) over Anna Spencer & Carina Yee (Decorah) 6/0, 7/5

Region 6 at Dubuque Wahlert

Singles

Audrey Hinz (Wahlert) over Wynne Vandersall (Mt. Vernon) 7/6 (4), 6/1

Doubles

Page Edens & Natalie Goble (Camanche) over Meghann Long & Anna Herrig (Wahlert) 3/6, 6/0 ,7/5

Region 7 at Fairfield

Singles

Anatta Charoenkul (Fairfield) over Stephanie Bush (Assumption) 6/0, 6/1

Doubles

Erin McGivern & Sydney Johnson (Assumption) over Lydia Becker & Claire Hackenmiller (Burlington ND/WB) 6/2. 6/0

Region 8 at Pella Christian

Singles

Brooke Jorgensen (Pella) over Lily Roozeboom (Pella) 6/3, 6/2

Doubles

Bronwyn Metcalf & Cecily Johnson (Pella) over Megan Pressgrove & Bethany Baumgartner (Newton) 6/3, 6/2

 

 

Class 2A

 

Region 1 at Fort Dodge

Singles

Davi Patterson (Boone) over Beth Murman (Fort Dodge) 6/3, 6/2

 

Doubles

Abby Reis & Jackie Kaiser (Urbandale) over Mylea Cole & Brooke Dannenfeldt (Urbandale) 6/3, 6/0

Region 2 at Ankeny Centennial

Singles

Lauren Couves (Ames) over Jamie Zhang (Ames) 7/6 (5), 6/3

Doubles

Alyssa Lewton & Maddie Volk (Ankeny Centennial) over Michelle Nitschke & Abby Smith (Ankeny Centennial) 4/6, 6/2, 6/2

Region 3 at WDM Valley

Singles

Sofia Sackett (Dowling Catholic) over Libby Messman (Waukee) 4/6, 6/1, 2/1 (retire)

Doubles

Anna Rose Corell & Anna Wanek (Dowling Catholic) over Kaylyn Chleborad & Rockie Greenslade (Dowling Catholic) 6/3, 6/4

 

Region 4 at Johnston

Singles

Cari Naanep (Johnston) over Sydney Rottinghaus (Mason City) 6/2, 6/0

 

Doubles

Shivani Kumaresan  & Eren Sagun (Roosevelt) over Emma Heiser & Julia Heil (Johnston) 6/1, 6/2

Region 5 at Waterloo West

Singles

Ellie Anderson (Linn-Mar) over Krisha Keeran (Cedar Falls) 6/0, 6/0

Doubles

Hannah Sherman & Kelly King (CR Washington) over Whittney Guthrie & Piper Boysen (Linn-Mar) 6/0, 6/0

Region 6 at Bettendorf

Singles

Vale Caro (CR Praire) over Emilia Porubein (Bettendorf) 7/6 (3), 3/6, 6/3

Doubles

Anya Postnikov & Madison Rennerr (CR Praire) over Erin Connolly & Laura Ludescher (Dubuque Hempstead) 6/3, 6/2

 

Region 7 at Davenport Central

Singles

Lily Feldman (Pleasant Valley) over Roshni Penmatcha (Pleasant Valley) 6/2, 6/1

Doubles

Hannah Humes & Emily Nutt (Pleasant Valley) over Riley Hubbart & Kiersten Housenga (Clinton) 7/6 (7), 6/4

Region 8 at Iowa City West

Singles

Bihotza James (Iowa City High) over Kaily Speer (Iowa City West) 6/4, 6/2

Doubles

Emma Koch & Abby James (Iowa City West) over Lucy Wagner & Amelia Prybi (Iowa City High) 6/0, 6/1

 

ALL CLASSES

State Singles & Doubles –June 1, Thursday and June 2 Friday State Team –Monday May 22, Saturday, June 3

Class 2A Ankeny Class 1A Iowa City

 

IMPORTANT: The coaches of singles and doubles champions will e-mail the qualifications of their Champion to the State Office for seeding purposes by Tuesday morning (May 23rd) no later than 6:00 a.m. Please use the e-mail address (craig@ighsau.org). If no information is received by 6:00 a.m. the coach of that champion will not be allowed to vote for seeding. E-mail’s can be sent any time after the regional individual play of Thursday the 18th.

Coaches of the 2A Champions in Singles will call in to a number provided after your win on the previous Thursday at 7:00 a.m. (May 23rd) for a conference call so you will hear all eight coaches give info on their player 2A Doubles champions will call in at 7:30 a.m. for their conference call, 1A Singles Champion Coaches will call in at 8:00 a.m. and the 1A Doubles Coaches will call in at 8:30 a.m. for their conference call. Please follow the times stated  above for your call. After the call you will then vote for the seeds via e-mail to the state office.

MAKE SURE YOUR REGIONAL CHAMPION COACHES KNOW THIS CHANGE THIS YEAR AND IS GIVEN THIS SHEET ON THURSDAY MAY 18TH.