Licensed to IAHSAA Championship Meet   HY-TEK's Meet Manager 5/12/2017 06:16 PM
      2017 Iowa State Track & Field Championship - 5/18/2017 to 5/20/2017      
                               Des Moines, Iowa                                
                                 Drake Stadium                                 
                                 Meet Program                                  
 
Event 1  Girls 100 Meter Dash 1A (24)
===============================================================================
Thursday 5/18/2017 - 12:50 PM
State Record:  12.25  5/21/2015   Katie Maschmann, Montezuma                   
    All-Time:  11.50  1985        Natasha Kaiser, Des Moines Roosevelt         
     Name                        Year School                                
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Helena Stenzel                12 B-G-M, Brook                
  2  Lindsey Flammang              12 Lawton-Brons                
  3  Madison Osborn                10 Alburnett                   
  4  Autum Barthelman              11 Sigourney                   
  5  Haley Coats                   10 HLV, Victor                 
  6  Caitlyn Juhl                  12 Saint Ansgar                
  7  Lily Aulwes                   09 Edgewd-Coles                
  8  Payton Nelson                 10 SE Warren, L                
Heat 2  Prelims
  1  Grace Elvert                  10 C-Wheatland                 
  2  Kerragen Hamblen              10 Woodbine                    
  3  Kyarsten Mullen               12 North Union                 
  4  Kaylee Linder                 12 Pekin                       
  5  Hailey Wallis                 10 Grundy Cente                
  6  Shaylee Siebens               10 Akron-Westfi                
  7  Lyv Arispe                    10 Lake Mills                  
  8  Alisa Altman                  11 Bishop Garri                
Heat 3  Prelims
  1  Kennedy Cooper                10 Whiting                     
  2  Abigail Ney                   11 HM-Sanborn                  
  3  Jade Hays                     11 CR-Bayard                   
  4  Haley Heitman                 11 Clayton Ridg                
  5  Debi Hiserote                 12 Siouxland CC                
  6  Grace Tahahwah                12 Meskwaki Set                
  7  Cherisse Ward                 11 Iowa Valley,                
  8  Jordyn Blaha                  09 St. Albert,                 
 
Event 9  Girls 200 Meter Dash 1A (24)
===============================================================================
Thursday 5/18/2017 - 10:40 AM
State Record:  24.48  5/22/2010   Alex Gochenour, Logan-Magnolia               
    All-Time:  24.00  1975        Debbie Esser, Woodbine                       
     Name                        Year School                                
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Madi Wagaman                  11 Springville                 
  2  Alyssa Uittenbogaard          10 Trinity Chri                
  3  Mary Kate Wille               10 Central, Elk                
  4  Rylee Menster                 11 Springville                 
  5  Haley Coats                   10 HLV, Victor                 
  6  Alisa Altman                  11 Bishop Garri                
  7  Brianna Lobeck                09 Tripoli                     
  8  Charissa Mogler               12 Bedford                     
Heat 2  Prelims
  1  Kaitlynn Nielsen              09 Earlham                     
  2  Kally Fahnlander              09 Sioux Ctrl,                 
  3  Jade Hays                     11 CR-Bayard                   
  4  Alyssa Pfadenhauer            10 Danville                    
  5  Haley Heitman                 11 Clayton Ridg                
  6  Brooke Harpenau               12 Gehlen Cath,                
  7  Cherisse Ward                 11 Iowa Valley,                
  8  Abigail Ney                   11 HM-Sanborn                  
Heat 3  Prelims
  1  Dakota Hostetter              12 Colfax-Mingo                
  2  Elle Petersen                 10 Cent Lyon, R                
  3  Toni Alesch                   10 Graet-T/Ruth                
  4  Kathryn Luers                 11 Danville                    
  5  Grace Tahahwah                12 Meskwaki Set                
  6  Kaylee Hudspeth               12 West Hancock                
  7  Kyarsten Mullen               12 North Union                 
  8  Mallory Klinker               11 N Mahaska, N                
 
Event 17  Girls 400 Meter Dash 1A (24)
===============================================================================
Thursday 5/18/2017 - 1:20 PM
State Record:  55.75  5/16/2013   Ellie Herzberg, Manson NW We                 
    All-Time:  53.96  5/20/2010   Hannah Willms, Dike-NH                       
     Name                        Year School                                
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Bailey Kenyon                 09 Manson NW We                
  2  Suzanna Yoder                 10 Ia Mennonite                
  3  Kelsey Shilling               12 Westwood, Sl                
  4  Madison Sallee                12 Hudson                      
  5  Sabrina Rife                  09 W Harrison,                 
  6  Madelyn Morningstar           11 Lisbon                      
  7  Kaylee Knaack                 09 River Valley                
  8  Hannah Johnson                12 Dunkerton                   
Section 2  Timed Finals
  1  Megan Flattery                12 St. Edmond,                 
  2  Bailey Anderson               11 Mount Ayr                   
  3  Maddy Duncan                  09 Sidney                      
  4  Macie Boots                   10 HLV, Victor                 
  5  Morgan Arjes                  11 North Butler                
  6  Debi Hiserote                 12 Siouxland CC                
  7  Emma Dusanek                  10 Midland, Wyo                
  8  Savannah Sutherland           11 New London                  
Section 3  Timed Finals
  1  Samantha Uhlenkamp            12 Central City                
  2  Carson McSorley               11 New London                  
  3  Shateah Wetering              09 Montezuma                   
  4  Jordyn Pester                 11 Maple Valley                
  5  Alyssa Pfadenhauer            10 Danville                    
  6  Regan Sylvester               11 Sioux Ctrl,                 
  7  Drew Jensen                   10 Midland, Wyo                
  8  Josie Einertson               10 Nwood-Kenset                
 
Event 25  Girls 800 Meter Run 1A (24)
===============================================================================
Saturday 5/20/2017 - 10:30 AM
State Record:  2:09.60  5/20/2006   Brooke Dinsdale, North Tama                
    All-Time:  2:07.35  2009        Shelby Houlihan, Sioux City East           
     Name                        Year School                                
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Annika Frank                  11 Marquette Ca                
  2  Hannah Bridgewater            09 N Linn, TM                  
  3  Aubrie Fisher                 10 AGWSR                       
  4  Joanna Topham                 12 Griswold                    
  5  Hannah Greene                 12 English Vall                
  6  Kori Wedeking                 09 Clarksville                 
  7  Emily Staal                   09 Central City                
  8  Madison Norris                11 Graet-T/Ruth                
  9  Lexie Ramsey                  11 Cent Lyon, R                
 10  Hailey Pullman                12 W Sioux Hwar                
 11  Lela Bales                    10 SE Warren, L                
 12  Lily Ehlers                   10 Glad-Reinbec                
Section 2  Timed Finals
  1  Rachel Luke                   10 Earlham                     
  2  Remi Duwa                     09 Pekin                       
  3  Regan Sylvester               11 Sioux Ctrl,                 
  4  Emma Harper                   12 East Union,                 
  5  Morgan Todd                   12 Maple Valley                
  6  Janette Schraft               10 East Mills                  
  7  Violet Lapke                  09 Logan-Magnol                
  8  Kylie Morrison                09 Logan-Magnol                
  9  Hanna Hess                    12 Edgewd-Coles                
 10  Alyssa Kremer                 12 Marquette Ca                
 11  Reagan Weinheimer             09 Nodaway Vall                
 12  Cecelia Hemsworth             11 Winfield-Mt.                
 
Event 33  Girls 1500 Meter Run 1A (24)
===============================================================================
Saturday 5/20/2017 - 2:45 PM
State Record:  4:35.87  5/24/2014   Rebekah Topham, Griswold                   
    All-Time:  4:26.39  2011        Shelby Houlihan, Sioux City East           
     Name                        Year School                                
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Emma Lucas                    10 Bedford                     
  2  Halle Kilburg                 09 Marquette Ca                
  3  Elise Emmick                  11 SE Warren, L                
  4  Aubrie Fisher                 10 AGWSR                       
  5  Janette Schraft               10 East Mills                  
  6  Alyssa Kremer                 12 Marquette Ca                
  7  Kassandra Rosenbum            12 Clayton Ridg                
  8  Joanna Topham                 12 Griswold                    
  9  Dakota Hostetter              12 Colfax-Mingo                
 10  Kori Wedeking                 09 Clarksville                 
 11  McKenna Weaver                10 West Fork, S                
 12  Abbey McConeghey              09 Colfax-Mingo                
 13  Bethany Lippert               12 AGWSR                       
 14  Abby Landwehr                 10 St. Edmond,                 
 15  Remi Duwa                     09 Pekin                       
 16  Jaelynn Folkers               12 Midland, Wyo                
 17  Cheyenne Shaw                 09 N Mahaska, N                
 18  Taylor Sporrer                09 Logan-Magnol                
 19  Lexi Brown                    10 New London                  
 20  Kyla Wilkening                11 GMG, Garwin                 
 21  Janelle Staal                 10 Central City                
 22  Aubree Palmer                 11 Maple Valley                
 23  Pearl Krieger-Coble           11 Winfield-Mt.                
 24  Hailey Pullman                12 W Sioux Hwar                
 
Event 41  Girls 3000 Meter Run 1A (24)
===============================================================================
Thursday 5/18/2017 - 9:40 AM
State Record:  9:56.54  5/16/2013   Leah Seivert, Sibley-Ochey                 
    All-Time:  9:24.67  5/22/2014   Stephanie Jenks, Linn-Mar                  
     Name                        Year School                                
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Bethany Lippert               12 AGWSR                       
  2  Aubrie Fisher                 10 AGWSR                       
  3  Katie Brennan                 10 Kee, Lansing                
  4  Kori Wedeking                 09 Clarksville                 
  5  Janette Schraft               10 East Mills                  
  6  Halle Kilburg                 09 Marquette Ca                
  7  Emma Lucas                    10 Bedford                     
  8  Kyla Wilkening                11 GMG, Garwin                 
  9  Elise Emmick                  11 SE Warren, L                
 10  McKenna Weaver                10 West Fork, S                
 11  Kassandra Rosenbum            12 Clayton Ridg                
 12  Cheyenne Shaw                 09 N Mahaska, N                
 13  Addy Carlson                  10 Saint Ansgar                
 14  Abby Landwehr                 10 St. Edmond,                 
 15  Lily Ehlers                   10 Glad-Reinbec                
 16  Jaelynn Folkers               12 Midland, Wyo                
 17  Maddie Lohmann                11 Diagonal                    
 18  Sheridan LaCoste              11 Rockford                    
 19  Laney Wilson                  11 Clay Central                
 20  Lexi Brown                    10 New London                  
 21  Kenna Rieck                   12 HM-Sanborn                  
 22  Makayla Peters                09 Kee, Lansing                
 23  Lindsey Davidson              09 Nwood-Kenset                
 24  Joanna Topham                 12 Griswold                    
 
Event 49  Girls 100 Meter Hurdles 1A (24)
===============================================================================
Friday 5/19/2017 - 10:00 AM
State Record:  14.07  5/21/2010   Alex Gochenour, Logan-Magnol                 
    All-Time:  13.90  4/13/2010   Alex Gochenour, Logan-Mag.                   
     Name                        Year School                                
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Kara Orcutt                   11 Maquoketa Va                
  2  Caitlyn Juhl                  12 Saint Ansgar                
  3  Charissa Mogler               12 Bedford                     
  4  Autum Barthelman              11 Sigourney                   
  5  Olivia Miller                 09 Tripoli                     
  6  Cheyenne Watkins              12 Woodbine                    
  7  Olivia Japenga                11 HM-Sanborn                  
  8  Shannon Murray                12 Belle Plaine                
Heat 2  Prelims
  1  Emily Feldman                 11 Lone Tree                   
  2  Bailey Hauschild              11 Fremont-Mill                
  3  Kylan Straight                11 Logan-Magnol                
  4  Lexi Groe                     12 Lake Mills                  
  5  Erin Strohmeyer               11 Sioux Ctrl,                 
  6  Kerstyn Matusik               11 Woodbine                    
  7  Olivia Eckels                 11 East Union,                 
  8  Cloie Herzberg                12 Manson NW We                
Heat 3  Prelims
  1  Jescenia Mosley               12 Essex                       
  2  Taylor Jorgensen              11 Nwood-Kenset                
  3  Marian Coover                 09 B-G-M, Brook                
  4  Gabrielle Moellers            11 Starmont                    
  5  Jennifer Eason                12 Lamoni                      
  6  Sydney Livermore              09 Gehlen Cath,                
  7  Alyssa Johnson                11 Mount Ayr                   
  8  Rachael Caryl                 09 N Linn, TM                  
 
Event 57  Girls 400 Meter Hurdles 1A (24)
===============================================================================
Friday 5/19/2017 - 11:40 AM
State Record:  1:02.14  5/22/2009   Sara Stoakes, N Tama                       
    All-Time:    57.30  1975        Debbie Esser, Woodbine                     
     Name                        Year School                                
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Makenzie Cunard               11 Logan-Magnol                
  2  Maria Determan                11 Newman Catho                
  3  Julia Klaes                   10 Riceville                   
  4  Tianna Janssen                10 CR-Bayard                   
  5  Sadie Bobst                   10 Tripoli                     
  6  Maddy Eibes                   12 Saint Ansgar                
  7  Kaitlyn Murphy                11 E Buchanan,                 
  8  Zena Courtier                 12 East Mills                  
Section 2  Timed Finals
  1  Asiah Jackson                 11 MMC/RU                      
  2  Kara Orcutt                   11 Maquoketa Va                
  3  Gabrielle Moellers            11 Starmont                    
  4  Abby Gruver                   09 Lynnville-Su                
  5  Clara Schaaf                  11 Fremont-Mill                
  6  Callie Yeakel                 10 Cent Lyon, R                
  7  Erin Gerke                    12 Newell-Fonda                
  8  Jocelyn Amos                  09 Griswold                    
Section 3  Timed Finals
  1  Raquel Robinson               11 Nwood-Kenset                
  2  Makayla Nims                  11 Sioux Ctrl,                 
  3  Macie Boots                   10 HLV, Victor                 
  4  Summer Barthelman             10 Sigourney                   
  5  Carson McSorley               11 New London                  
  6  Jennifer Eason                12 Lamoni                      
  7  Lexi Groe                     12 Lake Mills                  
  8  Olivia Miller                 09 Tripoli                     
 
Event 66  Girls 4x100 Meter Shuttle Hurdle 1A (24)
===============================================================================
Thursday 5/18/2017 - 9:00 AM
State Record:  1:05.44  5/17/2012   Gehlen Cath, L, Gehlen Cath                
                        K Langel, N Ryan, M Whitehead, S Rohe             
    All-Time:  1:00.95  4/29/2017   Waukee, Waukee                             
                        S Winger, M Gray, L Nelson, H Schau               
     School                                                                 
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  East Union, A                                                
  3  Sigourney                                                    
  5  B-G-M, Brook                                                 
  7  E Buchanan, W                                                
Heat 2  Prelims
  1  Bishop Garrigan                                              
  3  Logan-Magnolia                                               
  5  Mount Ayr                                                    
  7  Lake Mills                                                   
Heat 3  Prelims
  1  Maquoketa Valley                                             
  3  Belle Plaine                                                 
  5  Tripoli                                                      
  7  Lone Tree                                                    
Heat 4  Prelims
  1  Edgewd-Colesburg                                             
  3  Sioux Ctrl, SR                                               
  5  Gehlen Cath, L                                               
  7  Audubon                                                      
Heat 5  Prelims
  1  Saint Ansgar                                                 
  3  Woodbine                                                     
  5  Lynnville-Sully                                              
  7  WB-Mallard                                                   
Heat 6  Prelims
  1  WACO, Waylnd                                                 
  3  Colo-Nesco                                                   
  5  Fremont-Mills                                                
  7  Nwood-Kensett                                                
 
Event 70  Girls 4x100 Meter Relay 1A (24)
===============================================================================
Friday 5/19/2017 - 12:40 PM
State Record:  49.95  5/19/2007   Ventura, Ventura                             
                      M Smith, A Schuler, B Imhoff, J Hale              
    All-Time:  47.55  4/28/2012   Roosevelt, Roosevelt                         
     School                                                                 
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  C-Wheatland                                                  
  2  Tripoli                                                      
  3  Sioux Ctrl, SR                                               
  4  Pekin                                                        
  5  Danville                                                     
  6  Saint Ansgar                                                 
  7  Earlham                                                      
  8  Fremont-Mills                                                
Heat 2  Prelims
  1  North Union                                                  
  2  Lynnville-Sully                                              
  3  Maquoketa Valley                                             
  4  Alburnett                                                    
  5  Wapsie Val, F                                                
  6  Janesville                                                   
  7  Lake Mills                                                   
  8  Akron-Westfield                                              
Heat 3  Prelims
  1  HLV, Victor                                                  
  2  Woodbine                                                     
  3  Edgewd-Colesburg                                             
  4  Sigourney                                                    
  5  HM-Sanborn                                                   
  6  Clarksville                                                  
  7  WACO, Waylnd                                                 
  8  Cent Lyon, RR                                                
 
Event 78  Girls 4x200 Meter Relay 1A (24)
===============================================================================
Friday 5/19/2017 - 10:50 AM
State Record:  1:44.79  2004        Ar-We-Va, Ar-We-Va                         
                        J. Kock, A. Neumann, C. Stoelk, K. Bierl          
    All-Time:  1:39.24  5/22/2015   CR Jefferson, CR Jefferson                 
                        A Ranschau, J Blue, M Meese, L Schneekloth        
     School                                                                 
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Mount Ayr                                                    
  2  CR-Bayard                                                    
  3  Cent Lyon, RR                                                
  4  Earlham                                                      
  5  N Linn, TM                                                   
  6  Bishop Garrigan                                              
  7  St. Albert, CB                                               
  8  Nodaway Vall                                                 
Section 2  Timed Finals
  1  B-G-M, Brook                                                 
  2  Lynnville-Sully                                              
  3  Wapsie Val, F                                                
  4  Danville                                                     
  5  HM-Sanborn                                                   
  6  Easton Valley                                                
  7  West Hancock                                                 
  8  Gehlen Cath, L                                               
Section 3  Timed Finals
  1  Janesville                                                   
  2  Pekin                                                        
  3  Grundy Center                                                
  4  Alburnett                                                    
  5  Maquoketa Valley                                             
  6  Montezuma                                                    
  7  Sioux Ctrl, SR                                               
  8  Tripoli                                                      
 
Event 86  Girls 4x400 Meter Relay 1A (24)
===============================================================================
Friday 5/19/2017 - 1:20 PM
State Record:  3:58.28  5/19/2007   Valley Community Elgin, Valley Commu       
                        A Spain, M Moyle, M Metzger, K McCartney          
    All-Time:  3:48.39  5/23/2009   Sioux City, East, Sioux City, E            
                        S Houlihan, R Mikulicz, E McCarthy, E Dougherty   
     School                                                                 
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Ridge View                                                   
  2  Kee, Lansing                                                 
  3  Lisbon                                                       
  4  Maple Valley-A-O                                             
  5  N Linn, TM                                                   
  6  Logan-Magnolia                                               
  7  Bishop Garrigan                                              
  8  Sidney                                                       
Heat 2  Prelims
  1  Tripoli                                                      
  2  Midland, Wyoming                                             
  3  Nwood-Kensett                                                
  4  Springville                                                  
  5  Cent Lyon, RR                                                
  6  New London                                                   
  7  West Hancock                                                 
  8  Pekin                                                        
Heat 3  Prelims
  1  Newman Catholic                                              
  2  Mount Ayr                                                    
  3  Gehlen Cath, L                                               
  4  Maquoketa Valley                                             
  5  Grundy Center                                                
  6  Central, Elkader                                             
  7  Montezuma                                                    
  8  Edgewd-Colesburg                                             
 
Event 94  Girls 4x800 Meter Relay 1A (24)
===============================================================================
Thursday 5/18/2017 - 11:20 AM
State Record:  9:28.33  5/17/2007   Valley Community Elgin, Valley Commu       
                        A Spain, M Moyle, D Bushman, K McCartney          
    All-Time:  9:09.09  2001        Iowa City West, Iowa City West             
     School                                                                 
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Bishop Garrigan                                              
  2  Springville                                                  
  3  Earlham                                                      
  4  St. Albert, CB                                               
  5  Colfax-Mingo                                                 
  6  Riverside, O                                                 
  7  Belle Plaine                                                 
  8  Tripoli                                                      
  9  Wayne, Corydon                                               
 10  Griswold                                                     
 11  MMC/RU                                                       
 12  Sidney                                                       
Section 2  Timed Finals
  1  Pekin                                                        
  2  Nwood-Kensett                                                
  3  AGWSR                                                        
  4  Marquette Cath                                               
  5  Central, Elkader                                             
  6  Hudson                                                       
  7  Edgewd-Colesburg                                             
  8  Central City                                                 
  9  Graet-T/Ruth-Ayr                                             
 10  Logan-Magnolia                                               
 11  Nashua-Plainfld                                              
 12  Iowa Valley, M                                               
 
Event 108  Girls 800 Sprint Medley 1A (24)
===============================================================================
Saturday 5/20/2017 - 9:00 AM
State Record:  1:48.80  5/23/2015   Hudson, Hudson                             
                        L Kolterman, A Mosley, D Reicherts, M Bell        
    All-Time:  1:44.89  5/23/2015   Pleasant Valley, Pleasant Valley           
                        E Paul, J Simon, E Whigham, A Swanson             
     School                                                                 
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Nwood-Kensett                                                
  2  St. Albert, CB                                               
  3  Gehlen Cath, L                                               
  4  St. Edmond, FD                                               
  5  Nodaway Vall                                                 
  6  Lisbon                                                       
  7  Cent Lyon, RR                                                
  8  Mount Ayr                                                    
Section 2  Timed Finals
  1  Tripoli                                                      
  2  West Hancock                                                 
  3  Janesville                                                   
  4  Central, Elkader                                             
  5  HLV, Victor                                                  
  6  Springville                                                  
  7  Pekin                                                        
  8  Easton Valley                                                
Section 3  Timed Finals
  1  N Linn, TM                                                   
  2  Grundy Center                                                
  3  Danville                                                     
  4  Maple Valley-A-O                                             
  5  Sioux Ctrl, SR                                               
  6  Montezuma                                                    
  7  Alburnett                                                    
  8  Maquoketa Valley                                             
 
Event 116  Girls High Jump 1A (24)
===============================================================================
Friday 5/19/2017 - 11:30 AM
State Record:  5-08.25  5/18/2012   Chaley Rath, Treynor                       
    All-Time:     6-01  2010        Hannah Willms, Dike-New Hartford           
     Name                        Year School                                
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Emma Hannasch                 10 Glidden-Rals                
  2  Maddy Schuchmann              10 Alburnett                   
  3  Mallory Loftus                09 Lynnville-Su                
  4  Katelyn Winnett               10 CR-Bayard                   
  5  Zoey Minor                    11 Martndsl-StM                
  6  Lexi Jones                    11 West Fork, S                
  7  Savannah Sutherland           11 New London                  
  8  Makayla Walleser              10 Kee, Lansing                
  9  Shelby Conger                 09 Montezuma                   
 10  Kailee Tucker                 09 Akron-Westfi                
 11  Grace Hovenga                 10 Janesville                  
 12  Sydney Obermeier              12 Audubon                     
 13  Ellie Ledger                  10 Pekin                       
 14  Mackenzie Shields             10 Mount Ayr                   
 15  Alexis Sonich                 12 HM-Sanborn                  
 16  Bethany Lippert               12 AGWSR                       
 17  Acey Jellison                 10 Seymour                     
 18  Mackenzie Speer               11 Danville                    
 19  Briana Baker-Bruce            10 Janesville                  
 20  Lauryn Hill                   09 Colo-Nesco                  
 21  Charissa Mogler               12 Bedford                     
 22  Kenzie Mantz                  10 Belle Plaine                
 23  Alyssa Staudt                 12 Rockford                    
 24  Bailey Hauschild              11 Fremont-Mill                
 
Event 124  Girls Long Jump 1A (24)
===============================================================================
Thursday 5/18/2017 - 11:30 AM
State Record:  18-08.50  5/15/2008   Jennifer Jorgensen, Southeast We          
    All-Time:  19-10.25  2014        Lexus Lovan, Urbandale                    
     Name                        Year School                                
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Emily Feldman                 11 Lone Tree                   
  2  Amorae Myers                  11 Durant                      
  3  Sara Heck                     12 CR-Bayard                   
  4  Debi Hiserote                 12 Siouxland CC                
  5  Kiana Appley                  11 Akron-Westfi                
  6  Autumn Wolf                   12 Durant                      
  7  Morgan Dunn                   09 Martndsl-StM                
  8  Kaitlyn Ronnebaum             12 Edgewd-Coles                
  9  Maddy Duncan                  09 Sidney                      
 10  Erica Hoffman                 09 E Buchanan,                 
 11  Morgan Meier                  10 West Fork, S                
 12  Olivia Diggins                09 Logan-Magnol                
Flight 2  Finals
  1  Clara Schaaf                  11 Fremont-Mill                
  2  Reegan Happel                 10 Lisbon                      
  3  Haylee Fortune                11 Wayne, Coryd                
  4  Landry Luhring                11 Grundy Cente                
  5  Leah Zuber                    09 Iowa Valley,                
  6  Erin Flattery                 10 St. Edmond,                 
  7  Gabrielle Moellers            11 Starmont                    
  8  Lily Liekweg                  10 Janesville                  
  9  Rylee Menster                 11 Springville                 
 10  Cherisse Ward                 11 Iowa Valley,                
 11  Summer Barthelman             10 Sigourney                   
 12  Kyah Luhring                  09 Grundy Cente                
 
Event 132  Girls Discus Throw 1A (24)
===============================================================================
Friday 5/19/2017 - 9:00 AM
State Record:  137-11  2004        Wendy Ausdemore, Tri-Center                 
    All-Time:  179-07  2014        Kiana Phelps, KP-WC                         
     Name                        Year School                                
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Lauren Riese                  10 Colo-Nesco                  
  2  Jadin Wagner                  12 Lawton-Brons                
  3  Peyton Turner                 11 MMC/RU                      
  4  Libertie Uppena               12 Midland, Wyo                
  5  Courtney Cooper               12 Kee, Lansing                
  6  Maryn Phillips                12 Sidney                      
  7  Brenna Paulson                09 North Iowa,                 
  8  Madison Trimpe                10 English Vall                
  9  Delaney Ettleman              11 Logan-Magnol                
 10  Becca Krueger                 12 Manson NW We                
 11  Mariah Hulshizer              12 Saint Ansgar                
 12  Kendra Fichter                10 Fremont-Mill                
Flight 2  Finals
  1  Kaitlyn Wilder                10 Dunkerton                   
  2  Kenzie Bengtson               11 North Iowa,                 
  3  Lauren Murray                 12 Hudson                      
  4  Abby Marr                     10 Riceville                   
  5  Sophie Phillips               10 Fremont-Mill                
  6  Alison Sheehy                 12 Maquoketa Va                
  7  Callie Henrich                12 Akron-Westfi                
  8  Kendra Cooper                 11 Kee, Lansing                
  9  Caitlin Thilges               11 Bishop Garri                
 10  Kennedy Morris                12 Earlham                     
 11  Nicole Heeren                 11 North Butler                
 12  Alyssa Corkery                12 Don Bosco, G                
 
Event 140  Girls Shot Put 1A (24)
===============================================================================
Thursday 5/18/2017 - 9:00 AM
State Record:  42-01.25  5/19/2011   NiCole Dobernecker, Chtr Oak-Ute          
    All-Time:  53-03.50  1992        Paulette Mitchell, Council Bluffs AL      
     Name                        Year School                                
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Willoh Mills                  12 Pekin                       
  2  Sydney Sorem                  12 GMG, Garwin                 
  3  Stephanie Heuertz             12 Gehlen Cath,                
  4  Kendra Fichter                10 Fremont-Mill                
  5  Grace Heimer                  11 Saint Ansgar                
  6  Sara Winemiller               11 Mount Ayr                   
  7  Delaney Ettleman              11 Logan-Magnol                
  8  Jade Hard                     10 Springville                 
  9  Mariah Hulshizer              12 Saint Ansgar                
 10  Skylar Schmitt                12 Rockford                    
 11  Melissa Deist                 09 Audubon                     
 12  Courtney Cooper               12 Kee, Lansing                
Flight 2  Finals
  1  Libertie Uppena               12 Midland, Wyo                
  2  Kaitlin Diggins               11 Logan-Magnol                
  3  Kaitlyn Wilder                10 Dunkerton                   
  4  Nicole Heeren                 11 North Butler                
  5  Haley Fitzpatrick             10 Edgewd-Coles                
  6  Callie Henrich                12 Akron-Westfi                
  7  Caitlin Thilges               11 Bishop Garri                
  8  Chloe Severson                11 Kee, Lansing                
  9  Maryn Phillips                12 Sidney                      
 10  Abby Marr                     10 Riceville                   
 11  Becca Krueger                 12 Manson NW We                
 12  Jadin Wagner                  12 Lawton-Brons                
 
Event 148  Girls Distance Medley 1A (24)
===============================================================================
Friday 5/19/2017 - 9:00 AM
State Record:  4:05.37  5/18/2007   North Tama Traer, North Tama T             
                        B Dinsdale, M Halupnick, S Stoakes, B Dinsdale    
    All-Time:  3:59.48  2016        Assumption, Davenport, Assumption          
     School                                                                 
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  W Sioux Hwardn                                               
  2  N Mahaska, NS                                                
  3  Martndsl-StMarys                                             
  4  Newman Catholic                                              
  5  Clarksville                                                  
  6  Pekin                                                        
  7  Colfax-Mingo                                                 
  8  Maquoketa Valley                                             
Section 2  Timed Finals
  1  WB-Mallard                                                   
  2  St. Edmond, FD                                               
  3  Graet-T/Ruth-Ayr                                             
  4  Tripoli                                                      
  5  East Mills                                                   
  6  B-G-M, Brook                                                 
  7  Turkey Val, JJ                                               
  8  Essex                                                        
Section 3  Timed Finals
  1  Kee, Lansing                                                 
  2  Marquette Cath                                               
  3  N Linn, TM                                                   
  4  Maple Valley-A-O                                             
  5  Logan-Magnolia                                               
  6  Nodaway Vall                                                 
  7  East Union, A                                                
  8  Central, Elkader