2019 Regional IGHSAU Tennis Tournament Results

State Qualifiers both Champion and Runner-up

Singles & Doubles

Wednesday May 15th.

IMPORTANT:  The coaches of singles and doubles champions will e-mail the qualifications of their Champion to the State Office for seeding purposes by Tuesday morning (May 21st ) no later than 6:00 a.m.  Please use the e-mail address (craig@ighsau.org). If no information is received by 6:00 a.m. the coach of that champion will not be allowed to vote for seeding. E-mail’s can be sent any time after the regional individual play of Wednesday the 15th.

Coaches of the 2A Champions in Singles will call in to a number provided  after your win on the previous Wednesday at 7:00 a.m. (May 21st  ) for a conference call so you will hear all eight coaches give info on their player 2A Doubles champions will call in at 7:30 a.m. for their conference call, 1A Singles Champion Coaches will call in at 8:00 a.m. and  the 1A Doubles Coaches will call in at 8:30 a.m. for their conference call. Please follow the times stated above for your call. After the call you will then vote for the seeds via e-mail to the state office.

Class 1A

Region 1 at Spencer                                     

Singles

Cassie Barba (Spirit Lake - Okoboji) over Autumn Rausch (Spencer) Injury Default

Doubles

Kendall Evans  & Josie Condon (Estherville-Lincoln Central) over Emily English  & Gabby Kardell (Spencer) 6/1, 6/2

Region 2 at Shenandoah                             

Singles

Sophie Walker (Red Oak) over Macy Baker (Red Oak) 6/1, 6/1

Doubles

Nichole Gilbert & Natalie Gilbert (Shenandoah) over Brooklyn Taylor & Brielle Smith (Glenwood) 6/3, 6/4

Region 3 at Norwalk                                    

Singles

Sofia Ordinteva (Saydel) over Isabel Schwabe (Kuemper) 6/1, 6/3

Doubles

Deseree Stubbe & CeJay Blakely (Clarke) over Samantha Schwarte & Abby Boes (Kuemper) 6/4, 6/4

Region 4 at Waterloo Columbus                            

Singles

Margaret Harn (Columbus) over Bailey Sinnwell (Columbus) 6/1, 6/2

Doubles

Taylor Hogan & Elysse Trost (Columbus) over Bella Fain & Grace Sullivan (Columbus) 6/2, 6/0

Region 5 at Waverly-Shell Rock

Singles

Olivia Phillips (Waverly-Shell Rock) over Mara Frieden (Decorah) 6/0, 6/2

Doubles

Katie Wichman & Sadie Hansen (Waverly-Shell Rock) over Abby Davis & Megan Brock (Independence) 6/1, 6/3

Region 6 at Western Dubuque, Epworth

Singles

Anna Freiburger (Wahlert) over Caroline Hutchinson (Wahlert) 6/4, 6/0

Doubles

Emily Jasper and Miyahko Coffey (Xavier) over Sarah Abu Nameh and Maddie Abu Nameh (Xavier) 6/0, 6/0

Region 7 at Fairfield

Singles

Yana Gaskell (Fairfield) over Anatta Charoenkul (Fairfield) 6/0, 7/6 (2)

Doubles

Lauren Dilulio & Caroline Bush (Davenport Assumption) over Tess Paton & Destiney Gridley (Fairfield) 6/1, 6/1

Region 8 at Pella

Singles

Macy Harris (Grinnell) over Brooke Jorgensen (Pella) 7/5, 6/3

Doubles

Morgan Bush & Lizzy Posthuma (Pella Christian) over Alex Griggs & Anna Sanderson (Knoxville) 6/7(4), 6/2, 7/5

Class 2A

Region 1 at Fort Dodge                                           

Singles

Sofia Sockett (Dowling) over Mackenzie Klein (Dowling) 6/4, 6/2

Doubles

Kaylyn Chleborad & Allison Szalay (Dowling) over Rockie Greenslade (Dowling) & Isa Valverde (Dowling) 6/3, 6/4

Region 2 at Johnston

Singles

Cari Naanep (Johnston) over Alli Gustafson (Centennial) 6/0, 6/0

Doubles

Julia Heil & Dasha Svitashev (Johnston) over Taylor Bloom & Jordyn Gustafson (Centennial) 6/1, 6/3

Region 3 at WDM Valley    

Singles

Katie Carver (Urbandale) over Kate Meade (Urbandale) 6/3, 6/4

Doubles

Brooke Dannenfeldt & Mylea Cole (Urbandale) over Paeton Morrow & Ava Torgerson (WDM Valley) 6/4, 6/3

Region 4 at SE Polk                         

Singles

Arunadee Fernando (Ames) over Lauren Couves (Ames) 6/0, 6/1

Doubles

Caitlyn Hanulikova & Chloe Wilson (Ames) over Elizabeth Messman & Megan Severson (Waukee) 6/1, 6/3

Region 5 at Cedar Falls

Singles

Malina Amjadi (Cedar Falls) over Jamie Knox (Cedar Falls) 6/3, 6/1

Doubles

Krisha Keeran & Mira Keeran (Cedar Falls) over Natalie Kaiser & Riley O'Donnel (Dubuque Senior) 6/1, 6/0

Region 6 at Pleasant Valley

Singles

Ramya Subramaniam (Pleasant Valley) over Emma Lassen (Cedar Rapids Jefferson) 7/5, 2/6, 6/4

Doubles

Kayla Nutt & Lauren Hird (Pleasant Valley) over Joyce Sun & Ava Hash (Dubuque Hempstead) 6/4, 6/3

Region 7 at North Scott

Singles

Lydiah Kennedy (Bettendorf) over Reya Sands (CR Kennedy) 7/5, 6/2

Doubles

Kaylee Camp/Abby Struble (Clinton) over Mackenzie Lange/ Kylie Housenga Clinton 6/2, 6/2

Region 8 at Iowa City West

Singles

Caroline Chandler(Iowa City West ) over Ayva Bohr(Cedar Rapids Prairie), 6-0, 6-0

Doubles

Jessica Moonjely/Audrey Koch(Iowa City West ) over Vivian Mitchell/Caroline Mascardo(Iowa City West), 6-1, 6-2

ALL CLASSES

State Singles & Doubles –May 29, Wednesday and May 30 Thursday

State Team –Monday May 20/21, Saturday, June 1

Class 2A Bettendorf  Class 1A Iowa City (for the May 29 & 30 tournament)

Class 2A and Class 1A Team play for June 1 at Des Moines area sites TBA

IMPORTANT:  The coaches of singles and doubles champions will e-mail the qualifications of their Champion to the State Office for seeding purposes by Tuesday morning (May 21st ) no later than 6:00 a.m.  Please use the e-mail address (craig@ighsau.org). If no information is received by 6:00 a.m. the coach of that champion will not be allowed to vote for seeding. E-mail’s can be sent any time after the regional individual play of Wednesday the 15th.

Coaches of the 2A Champions in Singles will call in to a number provided  after your win on the previous Wednesday at 7:00 a.m. (May 21st ) for a conference call so you will hear all eight coaches give info on their player 2A Doubles champions will call in at 7:30 a.m. for their conference call, 1A Singles Champion Coaches will call in at 8:00 a.m. and  the 1A Doubles Coaches will call in at 8:30 a.m. for their conference call. Please follow the times stated above for your call. After the call you will then vote for the seeds via e-mail to the state office.

MAKE SURE YOUR REGIONAL CHAMPION COACHES  ARE AWARE OF TIMES FOR SEEDING.