BE SURE TO HIT REFRESH OFTEN FOR UP-TO-DATE RESULTS

2018 Regional IGHSAU Tennis Tournament Results

State Qualifiers both Champion and Runner-up

Singles & Doubles

Wednesday May 16th.

IMPORTANT:  The coaches of singles and doubles champions will e-mail the qualifications of their Champion to the State Office for seeding purposes by Tuesday morning (May 22nd) no later than 6:00 a.m.  Please use the e-mail address (craig@ighsau.org). If no information is received by 6:00 a.m. the coach of that champion will not be allowed to vote for seeding. E-mail’s can be sent any time after the regional individual play of Wednesday the 16th.

Coaches of the 2A Champions in Singles will call in to a number provided  after your win on the previous Wednesday... at 7:00 a.m. (on May 22nd ) for a conference call so you will hear all eight coaches give info on their player 2A Doubles champions will call in at 7:30 a.m. for their conference call, 1A Singles Champion Coaches will call in at 8:00 a.m. and  the 1A Doubles Coaches will call in at 8:30 a.m. for their conference call. CALL IN NUMBER IS 515-401-1849. Please follow the times stated above for your call. After the call you will then vote for the seeds via e-mail to the state office.

MAKE SURE YOUR REGIONAL CHAMPION COACHES KNOW THIS CHANGE THIS YEAR AND IS GIVEN THIS SHEET ON WEDNESDAY  MAY 16TH.

Class 1A

Region 1 at LeMars                                     

Singles...Elizabeth Ihrke(Le Mars) over Lauren Goth (Spirit Lake Okoboji) 6-1, 6-1

Doubles...Kendal Evans/Josie Condon(Estherville Lincoln Central) over Casie Barba/ Ashley Thorn (Spirit Lake Okoboji) 7-6(3), 5-7, 6-3

Region 2 at Shenandoah                             

Singles...Nichole Gilbert (Shenandoah) over Maddie Hartley (Clarinda) 7/6 (2), 6/1

Doubles... Mikayla Adkins/Natalie Gilbert (Shenandoah)  over  Sophie Walker/Sydney Streicher (Red Oak) 6/3, 6/4

Region 3 at Norwalk                                    

Singles...Kate Rietz (Ballard) over Isabel Schwabe (Kuemper) 6/0, 6/1

Doubles....Deseree Stubbe/CeJay Blakey (Clarke) over Samantha Schwarte/Elise Janson (Kuemper) 4/6, 6/2 7/6 (5)

Region 4 at Waterloo Columbus                            

Singles...Anna Sinnott (Columbus) over Danae Nelson (South Hardin) 6/0, 6/3

Doubles...Olivia Fain/Taylor Hogan (Columbus) over Bella Fain/Elysse Trost (Columbus) 6/0, 6/1

Region 5 at Decorah

Singles...Gretchen Jones (Clear Lake) over Hannah Folkerts (Waverly-Shell Rock) 6/3, 6/0

Doubles...Madi Overmann/Katie Wichman (Waverly-Shell Rock) over Carina Yee/Vita Domnenko (Decorah) 7/6 (3), 7/6 (2)

Region 6 at Xavier

Singles....Anna Freiburger (Wahlert) over Caroline Hutchison (Wahlert) 6/2, 6/1

Doubles...Natalie Goble/ Marly Bussa (Camanche) over Nina Marquardt/Emily Jasper (Xavier) 6/3, 1/6, 6/0

Region 7 at Fairfield

Singles...Yana Gaskell (Fairfield) over Anatta Charoenkul (Fairfield) 5/7, 6/3, 6/2

Doubles....Katie Larson/Miho Shirai (Ft. Madison) over Lydia Becker/Claire Hackenmiller (Notre Dame/West Burlington) 6/2, 6/1

Region 8 at Pella

Singles...Brooke Jorgensen (Pella) over Alex Griggs (Knoxville) 6-0, 6-0

Doubles...Cecily Johnson/Bronwyn Metcalf (Pella) over Macy Harris/Aleah Kastendick (Grinnell) 7-5, 7-5 

Class 2A

Region 1 at Fort Dodge                                           

Singles...Arunadee Fernando (Ames) over Beth Murman (Fort Dodge) 6/3, 6/3

Doubles...Caitlyn Hanulikova / Chloe Wilson (Ames) over Lauren Couves / Shria Chug (Ames) 6/0, 6/2

Region 2 at Urbandale        

Singles....Cari Naanep (Johnston) over Claire Wilder (CB Abe Lincoln) 6/0, 6/0

Doubles...Brooke Dannenfeldt/Mylea Cole (Urbandale) over Katie Carver/Emily DeDoncker (Urbandale) 6/1, 6/3

Region 3 at WDM Valley    

Singles...Davi Patterson (Boone) over Camryn Anonson (WDM Valley) 6/0, 6/0

Doubles...Paeton Morrow & Sarah Lagomarcino (WDM Valley) over Ava Torgerson & Greta Stewart (WDM Valley)6/0, 6/1

Region 4 at SE Polk                         

Singles...Ally Stuzman (SE Polk) over Libby Messman (Waukee) 6/3, 6/4 

Doubles...Anna Wanek/Kaylyn Cheiborad (Dowling Catholic) over Alyssa Lewton/Alli Gustafson (Centennial) 6/0, 6/1

Region 5 at Waterloo West

Singles...Krisha Keeran (Cedar Falls) over Jamie Knox (Cedar Falls) 6/2, 6/0

Doubles....Shelby Cook/Veena Venkaesh (CR Kennedy) over Yasmine Buchanan/Minela Ikanovic (Waterloo West) 6/2, 6/0

Region 6 at Bettendorf

Singles....Lily Feldman(Pleasant Valley) over Anya Postnikov (Prairie, CR) 6/0, 6/0

Doubles...Roshni Penmatcha/Kayla Nutt (Pleasant Valley) over Ellie Cahill/Emma Maynard (Muscatine) 6/2, 6/2

Region 7 at Clinton

Singles...Kiersten Housenga (Clinton) over Natalie Kaiser (Dubuque Senior) 6/1, 6/1

Doubles...Joyce Sun/Erin Connolly(Dubuque Hempstead) over Whitney Guthrie/Piper Boysen (Linn Mar) 6/4, 6/0

Region 8 at Iowa City West

Singles...Jessica Moonjely ( IC West) over Bihotza James-Lejarcegui ( IC City) 6/2, 6/1

Doubles....Emma Koch/Audrey Koch (IC West) over Maddie Slagle/Emma Lassen (CR Jefferson) 6/2, 6/1

ALL CLASSES

State Singles & Doubles –May 30, Wednesday and May 31 Thursday (DATE CHANGE)

State Team –Monday May 21, Saturday, June 2

Class 1A Waterloo  Class 2A Iowa City

IMPORTANT:  The coaches of singles and doubles champions will e-mail the qualifications of their Champion to the State Office for seeding purposes by Tuesday morning (May 22nd) no later than 6:00 a.m.  Please use the e-mail address (craig@ighsau.org). If no information is received by 6:00 a.m. the coach of that champion will not be allowed to vote for seeding. E-mail’s can be sent any time after the regional individual play of Wednesday the 16th.

Coaches of the 2A Champions in Singles will call in to a number provided  after your win on the previous Wednesday..... at 7:00 a.m. (on May 22nd ) for a conference call so you will hear all eight coaches give info on their player 2A Doubles champions will call in at 7:30 a.m. for their conference call, 1A Singles Champion Coaches will call in at 8:00 a.m. and  the 1A Doubles Coaches will call in at 8:30 a.m. for their conference call. CALL IN NUMBER IS 515-401-1849. Please follow the times stated above for your call. After the call you will then vote for the seeds via e-mail to the state office.

MAKE SURE YOUR REGIONAL CHAMPION COACHES KNOW THIS CHANGE THIS YEAR AND IS GIVEN THIS SHEET ON WEDNESDAY MAY 16TH.