Class 4A Girls District State Qualifying Meet

DMACC, Ankeny, IA, Host Ankeny Centennial

Oct. 20, 2016

54 degrees, sunny
Results by Michael Franke

Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.

                                 Last updated Oct. 20, 2016 7:37 PM
Qualifiers shown in red.

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD

  1 Ankeny Centennial        36    1    5    6   11   13   15   18  19:37.3  0:51.5
  2 Ames                     71    7    9   12   19   24   25   36  20:07.5  1:05.9
  3 Ankeny                   93    8   14   21   23   27   35   38  20:24.0  1:02.3
  4 Valley                   97    4   10   22   29   32   34   41  20:23.2  1:34.6
  5 Indianola               114    2    3   33   37   39   42   43  20:33.2  2:17.6
  6 Roosevelt               117   16   17   26   28   30   31   44  20:37.3  0:56.5
  7 Lincoln                 222   20   49   50   51   52   53   57  23:33.8  4:10.6
  8 Hoover                  232   40   45   46   47   54            23:15.9  3:17.3
  9 East                    284   48   56   59   60   61   63   65  25:26.1  3:01.7
 10 North                   305   55   58   62   64   66            29:03.8 14:56.1

Incomplete Teams: 
Individuals

 PLACE           FINISHER            TIME



1. Ankeny Centennial
    1  Emma Gordon, Jr              19:07.0  
    5  Megan Gray, Jr               19:30.7  
    6  Jeanne Peters, Fr            19:38.7  
   11  Sophia Lee, Fr               19:51.2  
   13  Ashley Arends, Sr            19:58.5  
   15  Kenzie Geiger, Jr            20:02.6  
   18  Jesslyn Gaumer, So           20:26.4  
Total Time = 1:38:06.1     Total Places = 36


2. Ames
    7  Katelyn Moore, Sr            19:40.6  
    9  Katie Fukushima, Sr          19:49.6  
   12  Ryan Weiss, Sr               19:52.9  
   19  Camille Jackson, Fr          20:27.5  
   24  Eva Hill, So                 20:46.5  
   25  Emma Cardenas, So            20:49.1  
   36  Madeline Taylor, So          21:20.4  
Total Time = 1:40:37.1     Total Places = 71


3. Ankeny
    8  Alex Robran, Jr              19:47.9  
   14  Lydia Hill, Fr               20:00.9  
   21  Lily Jones, Sr               20:37.0  
   23  Meghan Trimble, Jr           20:44.0  
   27  Naomi Hill, Sr               20:50.1  
   35  Makenna Drea, So             21:19.6  
   38  Hannah Zadeh, Sr             21:26.4  
Total Time = 1:41:59.9     Total Places = 93

4. Valley
    4  Helen Gould, So              19:28.3  
   10  Emily Ash, So                19:50.9  
   22  Blake Morrow, Fr             20:37.8  
   29  Erin Lowe, Fr                20:56.0  
   32  Naomi Tan, So                21:02.9  
   34  Haley Losh, Fr               21:16.6  
   41  Riley Bright, Sr             21:42.1  
Total Time = 1:41:55.9     Total Places = 97

5. Indianola
    2  Jadyn Forbes, So             19:14.2  
    3  Grace Berg, Jr               19:19.7  
   33  Bailey Blake, Fr             21:14.4  
   37  Ashley Rockhold, Fr          21:25.7  
   39  Katelyn Schulze, Sr          21:31.7  
   42  Jensen Gebhart, Jr           21:58.2  
   43  Allison Coffey, So           22:15.5  
Total Time = 1:42:45.7     Total Places = 114

6. Roosevelt
   16  Isabel Buchanan, Jr          20:03.5  
   17  Megan Fleming, So            20:18.5  
   26  Mae Murphy, Sr               20:49.5  
   28  Brennan Drake, Jr            20:54.7  
   30  Anna Gilbreath, Fr           21:00.0  
   31  Sarah Schott, Jr             21:01.1  
   44  Solit Germano, Jr            23:07.5  
Total Time = 1:43:06.2     Total Places = 117

7. Lincoln
   20  Caitlyn Lucht, Jr            20:31.8  
   49  Stephanie Jaimes, So         23:46.6  
   50  Gabriela Vazquez, So         24:09.9  
   51  Shyanne Schiltz, Sr          24:38.2  
   52  Ashley Medina, So            24:42.4  
   53  Laritza Flores, Jr           24:46.3  
   57  Hadley Brown, Jr             25:35.1  
Total Time = 1:57:48.9     Total Places = 222

8. Hoover
   40  Shiggo Shadin, So            21:37.9  
   45  Lydia Swanson, So            23:11.4  
   46  Taylan Olson, Jr             23:13.3  
   47  Katie Bickel, Sr             23:21.5  
   54  Rebekah Bourland, Jr         24:55.1  
Total Time = 1:56:19.2     Total Places = 232

9. East
   48  Hagar Ibrahim, So            23:25.7  
   56  Marie Demuth, Sr             25:24.1  
   59  Nina De La Cruz, So          25:45.3  
   60  Crystal Velaquez, Sr         26:07.6  
   61  Libbie Skeffington, Sr       26:27.4  
   63  Rebecca Curtis, Fr           26:47.6  
   65  Sarah Landon, Fr             27:59.3  
Total Time = 2:07:10.1     Total Places = 284

10. North
   55  Delefine Niyigena, Jr        25:01.5  
   58  Anna Baumann, Jr             25:36.5  
   62  Riawana Hunter, So           26:44.3  
   64  Vera Mae Snodgress, Fr       27:59.1  
   66  Bariture Ibaakee, Fr         39:57.6  
Total Time = 2:25:19.0     Total Places = 305
        TEAM    
 PLACE SCORE           FINISHER            TIME        TEAM         

Top

1 1 Emma Gordon, Jr 19:07.0 Ankeny Centennial 2 2 Jadyn Forbes, So 19:14.2 Indianola 3 3 Grace Berg, Jr 19:19.7 Indianola 4 4 Helen Gould, So 19:28.3 Valley 5 5 Megan Gray, Jr 19:30.7 Ankeny Centennial 6 6 Jeanne Peters, Fr 19:38.7 Ankeny Centennial 7 7 Katelyn Moore, Sr 19:40.6 Ames 8 8 Alex Robran, Jr 19:47.9 Ankeny 9 9 Katie Fukushima, Sr 19:49.6 Ames 10 10 Emily Ash, So 19:50.9 Valley 11 11 Sophia Lee, Fr 19:51.2 Ankeny Centennial 12 12 Ryan Weiss, Sr 19:52.9 Ames 13 13 Ashley Arends, Sr 19:58.5 Ankeny Centennial 14 14 Lydia Hill, Fr 20:00.9 Ankeny 15 15 Kenzie Geiger, Jr 20:02.6 Ankeny Centennial 16 16 Isabel Buchanan, Jr 20:03.5 Roosevelt 17 17 Megan Fleming, So 20:18.5 Roosevelt 18 18 Jesslyn Gaumer, So 20:26.4 Ankeny Centennial 19 19 Camille Jackson, Fr 20:27.5 Ames 20 20 Caitlyn Lucht, Jr 20:31.8 Lincoln 21 21 Lily Jones, Sr 20:37.0 Ankeny 22 22 Blake Morrow, Fr 20:37.8 Valley 23 23 Meghan Trimble, Jr 20:44.0 Ankeny 24 24 Eva Hill, So 20:46.5 Ames 25 25 Emma Cardenas, So 20:49.1 Ames 26 26 Mae Murphy, Sr 20:49.5 Roosevelt 27 27 Naomi Hill, Sr 20:50.1 Ankeny 28 28 Brennan Drake, Jr 20:54.7 Roosevelt 29 29 Erin Lowe, Fr 20:56.0 Valley 30 30 Anna Gilbreath, Fr 21:00.0 Roosevelt 31 31 Sarah Schott, Jr 21:01.1 Roosevelt 32 32 Naomi Tan, So 21:02.9 Valley 33 33 Bailey Blake, Fr 21:14.4 Indianola 34 34 Haley Losh, Fr 21:16.6 Valley 35 35 Makenna Drea, So 21:19.6 Ankeny 36 36 Madeline Taylor, So 21:20.4 Ames 37 37 Ashley Rockhold, Fr 21:25.7 Indianola 38 38 Hannah Zadeh, Sr 21:26.4 Ankeny 39 39 Katelyn Schulze, Sr 21:31.7 Indianola 40 40 Shiggo Shadin, So 21:37.9 Hoover 41 41 Riley Bright, Sr 21:42.1 Valley 42 42 Jensen Gebhart, Jr 21:58.2 Indianola 43 43 Allison Coffey, So 22:15.5 Indianola 44 44 Solit Germano, Jr 23:07.5 Roosevelt 45 45 Lydia Swanson, So 23:11.4 Hoover 46 46 Taylan Olson, Jr 23:13.3 Hoover 47 47 Katie Bickel, Sr 23:21.5 Hoover 48 48 Hagar Ibrahim, So 23:25.7 East 49 49 Stephanie Jaimes, So 23:46.6 Lincoln 50 50 Gabriela Vazquez, So 24:09.9 Lincoln 51 51 Shyanne Schiltz, Sr 24:38.2 Lincoln 52 52 Ashley Medina, So 24:42.4 Lincoln 53 53 Laritza Flores, Jr 24:46.3 Lincoln 54 54 Rebekah Bourland, Jr 24:55.1 Hoover 55 55 Delefine Niyigena, Jr 25:01.5 North 56 56 Marie Demuth, Sr 25:24.1 East 57 57 Hadley Brown, Jr 25:35.1 Lincoln 58 58 Anna Baumann, Jr 25:36.5 North 59 59 Nina De La Cruz, So 25:45.3 East 60 60 Crystal Velaquez, Sr 26:07.6 East 61 61 Libbie Skeffington, Sr 26:27.4 East 62 62 Riawana Hunter, So 26:44.3 North 63 63 Rebecca Curtis, Fr 26:47.6 East 64 64 Vera Mae Snodgress, Fr 27:59.1 North 65 65 Sarah Landon, Fr 27:59.3 East 66 66 Bariture Ibaakee, Fr 39:57.6 North

Return to home page.