XC Districts - host Pella HS 2a Girls

Central College XC course - Pella, IA

Oct. 18, 2016

50s and Sunny
Results by Cal Murdock

Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.

Click here for data on boys

                                  Last updated Oct. 20, 2016 5:43 PM
Qualifiers shown in red.

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD

  1 Mid-Prairie              61    1    2   16   19   23   25   27  20:06.4  3:48.3
  2 Collins-Maxwell-Baxte    62    6    7   14   17   18   26   52  20:59.5  0:59.9
  3 Aplington-Parkersburg   108    4    9   15   34   46   48   71  21:27.2  3:44.2
  4 Grundy Center/Gladbro   138   10   12   30   39   47   66   69  22:05.5  2:24.4
  5 Albia                   152    3   20   35   45   49   56   67  21:58.1  4:27.1
  6 East Marshall           159   11   28   31   38   51   72   82  22:21.6  2:29.0
  7 P C M                   160   21   24   29   42   44   59   70  22:23.8  1:29.0
  8 West Marshall           162   13   32   33   41   43   55   61  22:29.0  2:10.6
  9 Dike-New Hartford       167    5    8   40   50   64   68   78  22:13.1  4:09.8
 10 Van Buren               292   36   58   62   63   73   76   80  23:49.9  2:01.4
 11 Centerville             309   22   37   79   84   87            24:53.8  5:33.8
 12 Davis County            313   54   57   60   65   77   81   83  24:06.5  2:19.8
 13 Eddyville Blakesburg    373   53   74   75   85   86   88       25:32.8  3:37.5

Incomplete Teams: Central Lee, Pella Christian
Individuals

 PLACE         FINISHER          TIME



1. Mid-Prairie
    1  Anna Hostetler, Jr       17:57.6  
    2  Marie Hostetler, Fr      17:58.9  
   16  Greta Schmidt, Sr        21:14.4  
   19  Kessa Jones, So          21:35.2  
   23  Abby Tornow, Sr          21:45.8  
   25  Abbagail Evans, Fr       21:59.4  
   27  Kyleigh Graham, Fr       22:05.0  
Total Time = 1:40:31.9     Total Places = 61


2. Collins-Maxwell-Baxte
    6  Brenna Thomson, So       20:29.3  
    7  Heather Jessen, Sr       20:41.3  
   14  Lauren Ratliff, So       21:01.3  
   17  Ashlee Johnson, Jr       21:16.1  
   18  Shasta Moody, So         21:29.2  
   26  Holly Jessen, Fr         22:04.1  
   52  Winter Brown, Sr         23:23.6  
Total Time = 1:44:57.2     Total Places = 62


3. Aplington-Parkersburg
    4  Sophia Jungling, Fr      19:25.1  
    9  Megan Johnson, Fr        20:50.7  
   15  Nicole May, Sr           21:04.7  
   34  Emily Klinkenborg, Sr    22:46.0  
   46  Gabby Hanken, Sr         23:09.3  
   48  Miranda Oldenburger, So  23:19.5  
   71  Natalee Morris, Sr       24:29.5  
Total Time = 1:47:15.8     Total Places = 108

4. Grundy Center/Gladbro
   10  Lily Ehlers, So          20:52.1  
   12  Reegan Zinkula, So       20:54.9  
   30  Cora Saak, So            22:28.7  
   39  Tiana Saak, Sr           22:55.2  
   47  Mellina Wrage, Sr        23:16.4  
   66  Abby Hockemeyer, Sr      24:07.9  
   69  Andrae Thorsen, So       24:15.1  
Total Time = 1:50:27.3     Total Places = 138

5. Albia
    3  Jordan Winke, Sr         18:53.9  
   20  Sherryl Rowe, Fr         21:36.1  
   35  Becca Pistek, Fr         22:50.3  
   45  Liz DeTar, Sr            23:09.1  
   49  Jenah McCarty, Jr        23:20.9  
   56  Sara Pistek, Fr          23:33.6  
   67  Rylie Rohrer, Sr         24:08.0  
Total Time = 1:49:50.3     Total Places = 152

6. East Marshall
   11  Melinda Puumala, So      20:54.2  
   28  Maddie Duncan, So        22:07.4  
   31  Cindy Liera, Jr          22:29.6  
   38  Wendy Liera, Fr          22:53.2  
   51  Carrington Curphy, Sr    23:23.2  
   72  Erin Patterson, Jr       24:51.7  
   82  Olivia Terrones, Fr      26:23.4  
Total Time = 1:51:47.6     Total Places = 159

7. P C M
   21  Kirstin Ives, So         21:39.3  
   24  Megan Townley, So        21:51.0  
   29  Payton Schut, So         22:15.4  
   42  Klaire Jungling, Fr      23:04.7  
   44  Baylee Smith, Jr         23:08.2  
   59  Ellie Steenhoek, Jr      23:39.9  
   70  Rachel Stafford, Sr      24:18.1  
Total Time = 1:51:58.6     Total Places = 160

8. West Marshall
   13  Avril Sinning, Fr        20:55.5  
   32  Allison Hilleman, Sr     22:37.9  
   33  Grace Girard, So         22:44.8  
   41  Shannon Breja, Sr        23:00.6  
   43  Emma Pierce, Jr          23:06.0  
   55  Maddy Gerhart, So        23:32.4  
   61  Mariah Bockes, Jr        23:44.4  
Total Time = 1:52:24.8     Total Places = 162

9. Dike-New Hartford
    5  Alayna Kollasch, Sr      19:53.5  
    8  Ellie Foster, Fr         20:48.1  
   40  Livvy Eiklenborg, Sr     22:58.1  
   50  Alexis Tofte, Fr         23:22.4  
   64  Lauren Vanderlind, So    24:03.2  
   68  Rachel Wardell, So       24:14.9  
   78  Mikayla Michaelsen, Sr   25:53.7  
Total Time = 1:51:05.3     Total Places = 167

10. Van Buren
   36  Morgan Croft, So         22:50.6  
   58  Kylee Bass, So           23:36.9  
   62  Anna Neeley, So          23:54.6  
   63  Ceyda Nazli, Jr          23:55.3  
   73  Julia Bruckman, So       24:52.0  
   76  Mattie Lass, So          25:43.7  
   80  Sarah Davis, Jr          26:06.0  
Total Time = 1:59:09.4     Total Places = 292

11. Centerville
   22  Emily Lewis, So          21:41.7  
   37  Jessalyn Draper, Fr      22:51.8  
   79  Kianna Lechtenberg, Jr   25:55.2  
   84  Rhiley Maddy, So         26:44.6  
   87  Shaylin Brown, Fr        27:15.4  
Total Time = 2:04:28.7     Total Places = 309

12. Davis County
   54  Sophie Spargur, Fr       23:25.8  
   57  Jaylynn Sharp, Sr        23:35.6  
   60  Shelby Culp, Sr          23:40.1  
   65  Stacy Wetterich, Fr      24:05.1  
   77  Brianna Carrol, Jr       25:45.5  
   81  Kirstin Rook, Jr         26:18.4  
   83  Sydney Shively, Jr       26:27.7  
Total Time = 2:00:32.1     Total Places = 313

13. Eddyville Blakesburg
   53  Madysen Wade, Fr         23:24.7  
   74  Kacie Flaig, So          24:59.7  
   75  Jenny Faybik, So         25:28.8  
   85  Jade West, Fr            26:48.4  
   86  Shanna Fellows, Fr       27:02.1  
   88  Emma Mock, Fr            27:28.5  
Total Time = 2:07:43.7     Total Places = 373
        TEAM    
 PLACE SCORE         FINISHER          TIME        TEAM         

Top

1 1 Anna Hostetler, Jr 17:57.6 Mid-Prairie 2 2 Marie Hostetler, Fr 17:58.9 Mid-Prairie 3 3 Jordan Winke, Sr 18:53.9 Albia 4 4 Sophia Jungling, Fr 19:25.1 Aplington-Parkersburg 5 5 Alayna Kollasch, Sr 19:53.5 Dike-New Hartford 6 6 Brenna Thomson, So 20:29.3 Collins-Maxwell-Baxte 7 7 Heather Jessen, Sr 20:41.3 Collins-Maxwell-Baxte 8 8 Ellie Foster, Fr 20:48.1 Dike-New Hartford 9 9 Megan Johnson, Fr 20:50.7 Aplington-Parkersburg 10 10 Lily Ehlers, So 20:52.1 Grundy Center/Gladbro 11 11 Melinda Puumala, So 20:54.2 East Marshall 12 12 Reegan Zinkula, So 20:54.9 Grundy Center/Gladbro 13 13 Avril Sinning, Fr 20:55.5 West Marshall 14 14 Lauren Ratliff, So 21:01.3 Collins-Maxwell-Baxte 15 15 Nicole May, Sr 21:04.7 Aplington-Parkersburg 16 16 Greta Schmidt, Sr 21:14.4 Mid-Prairie 17 17 Ashlee Johnson, Jr 21:16.1 Collins-Maxwell-Baxte 18 18 Shasta Moody, So 21:29.2 Collins-Maxwell-Baxte 19 19 Kessa Jones, So 21:35.2 Mid-Prairie 20 20 Sherryl Rowe, Fr 21:36.1 Albia 21 21 Kirstin Ives, So 21:39.3 P C M 22 22 Emily Lewis, So 21:41.7 Centerville 23 23 Abby Tornow, Sr 21:45.8 Mid-Prairie 24 24 Megan Townley, So 21:51.0 P C M 25 25 Abbagail Evans, Fr 21:59.4 Mid-Prairie 26 26 Holly Jessen, Fr 22:04.1 Collins-Maxwell-Baxte 27 27 Kyleigh Graham, Fr 22:05.0 Mid-Prairie 28 28 Maddie Duncan, So 22:07.4 East Marshall 29 29 Payton Schut, So 22:15.4 P C M 30 30 Cora Saak, So 22:28.7 Grundy Center/Gladbro 31 31 Cindy Liera, Jr 22:29.6 East Marshall 32 32 Allison Hilleman, Sr 22:37.9 West Marshall 33 33 Grace Girard, So 22:44.8 West Marshall 34 34 Emily Klinkenborg, Sr 22:46.0 Aplington-Parkersburg 35 35 Becca Pistek, Fr 22:50.3 Albia 36 36 Morgan Croft, So 22:50.6 Van Buren 37 37 Jessalyn Draper, Fr 22:51.8 Centerville 38 38 Wendy Liera, Fr 22:53.2 East Marshall 39 39 Tiana Saak, Sr 22:55.2 Grundy Center/Gladbro 40 40 Livvy Eiklenborg, Sr 22:58.1 Dike-New Hartford 41 41 Shannon Breja, Sr 23:00.6 West Marshall 42 42 Klaire Jungling, Fr 23:04.7 P C M 43 43 Emma Pierce, Jr 23:06.0 West Marshall 44 44 Baylee Smith, Jr 23:08.2 P C M 45 45 Liz DeTar, Sr 23:09.1 Albia 46 46 Gabby Hanken, Sr 23:09.3 Aplington-Parkersburg 47 47 Mellina Wrage, Sr 23:16.4 Grundy Center/Gladbro 48 Elizabeth Steffensmeier, Fr 23:17.2 Central Lee 49 48 Miranda Oldenburger, So 23:19.5 Aplington-Parkersburg 50 49 Jenah McCarty, Jr 23:20.9 Albia 51 50 Alexis Tofte, Fr 23:22.4 Dike-New Hartford 52 51 Carrington Curphy, Sr 23:23.2 East Marshall 53 52 Winter Brown, Sr 23:23.6 Collins-Maxwell-Baxte 54 53 Madysen Wade, Fr 23:24.7 Eddyville Blakesburg 55 54 Sophie Spargur, Fr 23:25.8 Davis County 56 55 Maddy Gerhart, So 23:32.4 West Marshall 57 56 Sara Pistek, Fr 23:33.6 Albia 58 57 Jaylynn Sharp, Sr 23:35.6 Davis County 59 58 Kylee Bass, So 23:36.9 Van Buren 60 59 Ellie Steenhoek, Jr 23:39.9 P C M 61 60 Shelby Culp, Sr 23:40.1 Davis County 62 61 Mariah Bockes, Jr 23:44.4 West Marshall 63 62 Anna Neeley, So 23:54.6 Van Buren 64 63 Ceyda Nazli, Jr 23:55.3 Van Buren 65 64 Lauren Vanderlind, So 24:03.2 Dike-New Hartford 66 65 Stacy Wetterich, Fr 24:05.1 Davis County 67 66 Abby Hockemeyer, Sr 24:07.9 Grundy Center/Gladbro 68 67 Rylie Rohrer, Sr 24:08.0 Albia 69 68 Rachel Wardell, So 24:14.9 Dike-New Hartford 70 69 Andrae Thorsen, So 24:15.1 Grundy Center/Gladbro 71 Annaliese Admiraal, Fr 24:17.0 Pella Christian 72 70 Rachel Stafford, Sr 24:18.1 P C M 73 Grace Bokhoven, Jr 24:19.6 Pella Christian 74 71 Natalee Morris, Sr 24:29.5 Aplington-Parkersburg 75 72 Erin Patterson, Jr 24:51.7 East Marshall 76 73 Julia Bruckman, So 24:52.0 Van Buren 77 74 Kacie Flaig, So 24:59.7 Eddyville Blakesburg 78 75 Jenny Faybik, So 25:28.8 Eddyville Blakesburg 79 76 Mattie Lass, So 25:43.7 Van Buren 80 77 Brianna Carrol, Jr 25:45.5 Davis County 81 78 Mikayla Michaelsen, Sr 25:53.7 Dike-New Hartford 82 79 Kianna Lechtenberg, Jr 25:55.2 Centerville 83 80 Sarah Davis, Jr 26:06.0 Van Buren 84 81 Kirstin Rook, Jr 26:18.4 Davis County 85 82 Olivia Terrones, Fr 26:23.4 East Marshall 86 83 Sydney Shively, Jr 26:27.7 Davis County 87 84 Rhiley Maddy, So 26:44.6 Centerville 88 85 Jade West, Fr 26:48.4 Eddyville Blakesburg 89 86 Shanna Fellows, Fr 27:02.1 Eddyville Blakesburg 90 87 Shaylin Brown, Fr 27:15.4 Centerville 91 Kristyn Eaves, So 27:20.4 Central Lee 92 88 Emma Mock, Fr 27:28.5 Eddyville Blakesburg 93 Rianna Mulligan, So 29:19.1 Central Lee 94 Kaitlyn Hornung, So 33:09.8 Central Lee

Click here for data on boys

Return to home page.